What is the wind thinking about? / О чем думает ветер?

Light art, Artificial Intelligence

The installation consists of five 8-meter transparent corrugations, inside of which are placed pixel led strips. The led pulsations correspond to the memory contents of a recurrent neural network that predicts wind speed graphs.
Инсталляция представляет собой пять 8-метровых прозрачных гофр, внутри которых размещены пиксельные светодиодные ленты. Пульсации светодиодов соответствуют содержимому памяти рекуррентной нейронной сети, которая предсказывает графики скорости ветра.

In connection with the change in the definition of man's place in the world, which was called the "Anthropocene", in modern philosophy there is a tendency to give vitality to the agents of the objective world and previously considered inanimate nature.   In this work, the artists tried to capture and decipher the messages that the wind sends to people.

Using special devices, the authors made measurements of wind speed in the area of Shishim Hill (Yekaterinburg). Then these data were transmitted by an artificial neural network developed by artists, which learned to find logic in them. The result of the neural network was presented in the form of a dynamic image on a flexible screen, which was located near the place where the authors originally collected data.

Thus, the collective "Endless Attractions museum" metaphorically caught the thoughts of the wind, presenting them in the form of pulsating light.

В связи с изменением определения места человека в мире, которое получило название «антропоцен», в современной философии появилась тенденция наделять витальностью (то есть жизнеспособностью) агентов предметного мира и считавшейся ранее неживой природы. В данной работе художники попытались уловить и расшифровать сообщения, которые посылает людям ветер.

При помощи специальных устройств авторы делали замеры скорости ветра в районе Шишимской горки (г. Екатеринбург). Затем эти данные передавались разработанной художниками искусственной нейронной сети, которая училась находить в них логику. Результат работы нейросети был представлен в виде динамичного светодиодного изображения на гибком экране, который размещался недалеко от места, где авторы изначально собирали данные.

Таким образом, коллектив “Музей вечно играющих аттракционов” метафорически уловил мысли ветра, представив их в виде пульсирующего света.

The installation can be exhibited indoors and outdoors, the required area is at least 10 x 10 m. The work is exhibited in the dark. Required current is 220 V, required power is 1000 watts.
Инсталляция может выставляться в помещении и на улице, требуемая площадь - не менее 10 х 10 м. Работа экспонируется в темноте. Необходим ток 220 В, мощность 1000 Вт.

Acknowledgments
The work was first shown at the light art festival “Undark 2019” in Ekaterinburg.
Thanks to the Cultural Transit Foundation for supporting the project.

Благодарности
Работа была впервые показана на фестивале светового искусства “Не Темно 2019” в г. Екатеринбурге.
Благодарим фонд Культурный транзит за поддержку в реализации проекта.