Pass Between Worlds / Порог между мирами

Interactive Installation, Light art, Sound art

In the distant past, the forest for the Slavs was mysterious, full of archaic fears or a sacred place. Now the phrase "dark forest" we often use when we talk about the "cloud" space. Going inside the installation, the viewer metaphorically finds himself on the threshold between the real and virtual worlds. This is a sensitive space for emotional experiences, which either briefly flashes up and sounds with a polyphonic whisper, then begins to rhythmically pulsate.
В далеком прошлом лес для славян был загадочным, полным архаических страхов или сакральным местом. Теперь словосочетание «тёмный лес» мы нередко употребляем, когда говорим об «облачном» пространстве. Заходя внутрь инсталляции, зритель метафорически оказывается на пороге между реальным и виртуальным мирами. Это чуткое пространство для эмоциональных переживаний, которое то вкрадчиво вспыхивает и звучит многоголосым шепотом, то начинает ритмически пульсировать.

Technical description
The installation is located in a grove of 12 trees.
The trees are equipped with LED strips and motion sensors, a control computer and a 6-channel speaker system are also installed.

Depending on the movement of the audience between the trees, the light and sound of the installation change the nature of their behavior.
Техническое описание
Инсталляция располагается в роще из 12 деревьев.  Деревья оснащены светодиодными лентами и датчиками движения, также установлен управляющий компьютер и 6-канальная акустической система.

В зависимости от перемещений зрителей между деревьями свет и звук инсталляции меняют характер своего поведения.

Acknowledgments
The work was first shown at the light art festival “Undark 2017” in Ekaterinburg.

Thanks to the Cultural Transit Foundation for supporting the project.
Благодарности
Работа была впервые показана на фестивале светового искусства “Не Темно 2017” в г. Екатеринбурге.

Проект был создан при поддержке Фонда «Культурный транзит», г. Екатеринбург.