Pass Between Worlds / Порог между мирами

Interactive Installation, Light art, Sound art

The installation is located in a grove of 12 trees: 6 trees of the inner circle and 6 - of the outer circle. Depending on the movement of spectators between the trees, the light and sound environment of the installation changes.
Инсталляция располагается в роще из 12 деревьев: 6 деревьев внутреннего круга и 6 - внешнего. В зависимости от перемещений зрителей между деревьями изменяется световая и звуковая среда инсталляции.

In the distant past, the forest for the Slavs was mysterious, full of archaic fears or a sacred place. Now the term "dark forest" we often use when talking about the "cloud" space. Going inside the installation, the viewer is metaphorically on the threshold between the real and virtual worlds, which are embodied here, on the one hand, by the outer and inner circle of trees, and on the other - with bright white light and a set of sensors and programs that technically saturate the work. This creates a sensitive space for emotional experiences.
В далеком прошлом лес для славян был загадочным, полным архаических страхов или сакральным местом. Теперь словосочетание «тёмный лес» мы нередко употребляем, когда говорим об «облачном» пространстве. Заходя внутрь инсталляции, зритель метафорически оказывается на пороге между реальным и виртуальным мирами, которые воплощаются здесь, с одной стороны, внешним и внутренним кругом деревьев, а с другой – ярким белым светом и набором датчиков и программ, которые технически насыщают работу. Так создаётся чуткое пространство для эмоциональных переживаний.

The installation consists of 12 trees, equipped with LED strips and motion sensors, a computer and a 6-channel speaker system.
Инсталляция состоит из 12 деревьев, оснащенных светодиодными лентами и датчиками движения, компьютера и 6-канальной акустической системы.

Видео: https://www.youtube.com/watch?v=h3RKe2IkgVg