Mistress. Present Days / Хозяйка. Present Days

Interactive Installation, Light art

The installation consists of three robotic hands, holding glass crystals, three laser guns and a stand with a monitor.
Инсталляция состоит из трех роботических рук, держащих стеклянные кристаллы, трех лазерных пушек и тумбы с монитором.

In the tales of Pavel Petrovich Bazhov there is always the interaction of two sides: a human who is eager to get what he wants, and an uncomprehensible, otherworldly power with secret language. This power had different disguises, among which the most powerful is the Mistress of the Copper Mountain. According to the authors, artificial intelligence (AI) can serve as such power today. As mining workers could not fully understand the nature and motives of the Mistress, likewise nowadays users of new technologies are just beginning to learn the possibilities of AI. In the meantime, AI is gradually becoming the “mistress” of the new digital world.

Is AI able to think freely, outside of the categories preset by human, and what in this case will a person feel when interacting with AI? And if AI is empowered with its own will, is it going to be a helping hand to people, or, the mistress doesn’t help Danila Master to create a stone flower?

The authors of the installation offer viewers to interact with artificial intelligence – the Mistress, who expresses her will with the help of robotic hands. The viewer can choose one of three laser devices and “target” at on the the crystals that Mistress holds in her (three) hands. Only the Mistress decides whom to help. If the crystal is “caught” – one can only watch: if the mistress wants to show it in all its glory or hide it from the people’s eyes.
В сказах Павла Петровича Бажова всегда есть взаимодействие двух сторон: человека, жаждущего получить желаемое, и непостижимой, потусторонней силы, обладающей тайным знанием. Эта сила принимает у Бажова разные обличия, среди которых самым сильным образом является Хозяйка Медной горы. Сегодня в качестве такой силы, по мнению авторов, может выступать искусственный интеллект (ИИ). Как мастера горных дел не могли до конца осознать природу и мотивы Хозяйки, так же пользователи новых технологий в наши дни только начинают познавать возможности ИИ, который постепенно становится «хозяином» нового цифрового мира.

Способен ли искусственный интеллект мыслить свободно, вне предзаданных человеком категорий, и что в этом случае будет чувствовать человек, взаимодействуя с ним? И если ИИ наделен собственной волей, то протянет ли он людям руку помощи, или, все же, Хозяйка так и не поможет Даниле Мастеру создать каменный цветок?

Авторы инсталляции предлагают зрителям вступить во взаимодействие с искусственным интеллектом – Хозяйкой, реализующей свою волю с помощью роботических рук. Управляя лазерными установками, зрители могут попытаться попасть в кристаллы, которые держат эти руки. Но только Хозяйка принимает решение, кому помогать в этом, а кому нет.

Technical details
Installation consists of 15 digital servos LewanSoul LX-16A, three actuators, three analog motors, three optical resistors,  8 Arduino boards (4 Uno, 3 Nano, 1 Mega), three glass crystals and three green lasers.
Hands were scanned and 3D printed, as well as other parts of arms.

Software is written in openFrameworks, with external addons ofxKuTextGui (GUI), ofxKu (utils), ofxTSNE (t-SNE implementation). Software uses custom implementations of path planning and reinforcement learning algorithms.  All computations are performed on Windows PC.

Технические детали
Инсталляция состоит из 15 цифровых сервомоторов LewanSoul LX-16A, трех актуаторов, трех аналоговых моторов, трех опторезисторов, 8 плат Arduino (4 Uno, 3 Nano, 1 Mega), трех стеклянных кристаллов и трех зеленых лазеров.
Кисти были отсканированы и напечатаны на 3D-принтере, так же , как и другие части рук.

Программное обеспечение написано на openFrameworks, с внешними аддонами ofxKuTextGUI (GUI), ofxKu (утилиты), ofxTSNE (реализация алгоритма t-SNE). Все вычисления проводятся на компьютере Windows.

Installation is installing in a dark narrow room.
Инсталляция устанавливается в темном узком помещении.

Acknowledgments
Thanks Semyon Parkyshev for the robotic hands constructing and printing.

Благодарности
Благодарим Семена Паркышева за конструирование и печать роботических рук.
Photo by Anna Marchenkova