I don't take it

Kinetic art, robot

Here is a robot that drives in a closed space from side to side and, hitting the tablets scattered around it with a hammer, gradually turns them into dust.

What exactly does the hysterical behavior of the robot indicate? Maybe the disagreement expressed by the robot can be attributed to different topics and problems, depending on the current global agenda? Or does the robot oppose traditional medicine? Or, perhaps, the robot does not accept the fact that it is not able to take the pill? It's hard to say. Who knows these robots!

Перед вами робот, который ездит в замкнутом пространстве из стороны в сторону и, ударяя молотком по разбросанным вокруг него таблеткам, постепенно превращает их в пыль.

О чем именно свидетельствует истеричное поведение робота? Может быть, выражаемое роботом несогласие можно отнести к разным темам и проблемам в зависимости от актуальной мировой повестки? Или робот выступает против традиционной медицины? Или, возможно, робот не принимает сам факт того, что он не способен принять пилюлю? Сложно сказать. Кто знает этих роботов!