Demons of the Second Nature  / Демоны второй природы

Kinetic Installation, Artificial Intelligence, Sound art

The installation is an artificial lawn measuring 4 x 4 meters with artificial plants, illuminated by an LED grid and moved by six actuators. Around the installation are 2 audiospeakers, from which the sound of actuators, modified by artificial intelligence, comes.
Инсталляция представляет собой искусственный газон размером 4 х 4 метра с искусственными растениями, освещаемый светодиодной сеткой и приводимый в движение с помощью актуаторов. Вокруг инсталляции расположены 4 колонки, из которых доносится звук актуаторов, модифицированный искусственным интеллектом.

Can a person be considered a full-fledged inhabitant of the second nature, if he is its creator?

This question gave rise to the creation of this installation, consisting of an artificial lawn with plastic plants. Like Dr. Frankenstein, artists enliven their creation, setting this synthetic landscape in motion with the help of six motors, and incorporating artificial intelligence (neural network) in it. Catching the sounds that the installation makes, the AI can change them, directing the microfragments of the sound stream to different sound gates and reverbs.

But whom will be the AI, who gains access to the creation of human: a new creator who will continue to improve the world according to his plan, or a demon who will destroy and put into chaos everything that people have done before him? How will AI act inside the human-made systems in the future? Perhaps we will find out soon.
Может ли человек считаться полноценным обитателем второй природы, если он является ее создателем?

Этот вопрос дал импульс к созданию данной инсталляции, состоящей из искусственного газона с пластиковыми растениями. Подобного доктору Франкенштейну художники оживляют свое творение, приводя этот синтетический ландшафт в движение с помощью шести моторов, и заключая в него искусственный интеллект (нейросеть). Улавливая звуки, которые издает инсталляция, ИИ может их изменять, направляя микрофрагменты звукового потока на различные звуковые гейты и ревербераторы.

Но кем станет ИИ, получивший доступ к творению человека: новым создателем, который продолжит совершенствовать мир согласно своему замыслу, или демоном, который разрушит и повергнетв хаос всё то, что сделал до него человек? Как в будущем будет действовать ИИ внутри созданных человеком систем? Возможно, мы скоро это узнаем.

The installation can be exhibited indoors and outdoors, the required area is at least 6 x 6 m. The work can be exhibited both under lighting and in the dark. Required current is 220 V, required power is 1500 watts.
Инсталляция может выставляться в помещении и на улице, требуемая площадь - не менее 6 х 6 м. Работа может экспонироваться как при освещении, так и в темноте. Необходим ток 220 В, мощность 1500 Вт.

Acknowledgments
The first version of the work was first shown at the light art festival “Undark 2018” in Ekaterinburg.
Thanks to the Cultural Transit Foundation for supporting the project.

Благодарности
Первая версия работы была впервые показана на фестивале светового искусства “Не Темно 2018” в г. Екатеринбурге.
Благодарим фонд Культурный транзит за поддержку в реализации проекта.