Bird carousel / Птичья карусель

Kinetic art

In the coming era of posthumanism, humanity strives to provide other species with all the necessary conditions for their comfortable existence. However, until now, the need for games and entertainment remains realized only for humans, but not for other creatures. Our attraction will finally provide access to the realization of this need for non-human agents, namely, for birds! The bird carousel is equipped with comfortable rotating glowing perches on which birds can sit and feel the joy of riding!

Also, the carousel is complemented by a soundtrack - the voices of fantastic birds! Bird sounds were created using the WaveGAN algorithm - 16 non-existent "birds" with 30 sound variations for each bird. To do this, 16 random latent vectors were constructed outside the "correct" range, and then 30 random fluctuations around each were taken and used to generate 1-second sounds. These sounds were put together into a 6-minute audio track manually using Reaper, using a small stereo panorama and equalization.

В наступающую эпоху постгуманизма человечество стремится обеспечить другие виды всеми необходимыми условиями для их комфортного существования. Однако, до сих пор потребность в играх и развлечениях остаётся реализованной только для человека, но не для других существ. Наш аттракцион наконец предоставит доступ к реализации этой потребности для нечеловеческих агентов, а именно, для птиц! Птичья карусель оснащена удобными вращающимися светящимися жердочками, на которых птицы смогут сидеть и ощущать радость от катания!

Также карусель дополнена звуковым сопровождением – голосами фантастических птиц! Звуки птиц были созданы с помощью алгоритма WaveGAN - 16 несуществующих “птиц” с 30 вариациями звука для каждой птицы. Для этого было построено 16 случайных латентных векторов вне “правильного” диапазона, и затем взяты 30 случайных флуктуаций вокруг каждого и использованы для генерации 1-секундных звуков. Эти звуки были скомпонованы в 6-минутный звуковой трек вручную с помощью Reaper, используя небольшую стереопанораму и эквализацию.

Фотограф: Дарья Томкина